Diabēts - īss skaidrojums
Diabēts ir hroniska slimība, kuras dēļ organisms nespēj pareizi pārstrādāt cukuru asinīs. Ilgtermiņā tas var izraisīt sirds, nieru, acu un nervu problēmas. Ir divi galvenie diabēta veidi:
- 1. tipa diabēts: organisms vairs nespēj ražot insulīnu, kas ir hormons, kurš regulē cukura līmeni asinīs. Tāpēc cilvēkiem ar 1. tipa diabētu katru dienu ir jāveic insulīna injekcijas.
- 2. tipa diabēts: šis tips parasti rodas pieaugušā vecumā un bieži ir saistīts ar dzīvesveidu. Organisms ražo insulīnu, bet tas vairs nedarbojas pareizi. Veselīgāks uzturs un fiziskās aktivitātes var būtiski mainīt situāciju.
Stabils glikozes līmenis asinīs ir svarīgs, lai izvairītos no veselības problēmām. Aprūpētāji var palīdzēt, pārliecinoties, ka diabēta slimnieki izstrādā un uztur veselīgu ikdienas režīmu.
Kā aprūpētāji var atbalstīt cilvēkus ar diabētu
Jūsu kā aprūpētāja vissvarīgākais uzdevums ir pavadīt un atbalstīt cilvēkus viņu ikdienas dzīvē. Šajā ziņā ir noderīga regulāra kārtība - piemēram, noteiktas maltītes un fiziskās aktivitātes pozitīvi ietekmē cukura līmeni asinīs. Tāpēc jūs varat palīdzēt nodrošināt, lai ēdienreizes, ja vien iespējams, vienmēr notiktu vienā un tajā pašā laikā, un motivēt aprūpējamo personu katru dienu mazliet vingrot - ideāli piemērots ir kopīgs pastaigas pasākums.
Jūs varat būt liels palīgs, jo īpaši personīgās higiēnas jomā. Diabēta slimniekiem vienmēr rūpīgi jārūpējas par savām kājām, jo viņu āda bieži vien ir jutīgāka, un nelielas traumas var ātri izraisīt iekaisumu. Svarīgi ir nodrošināt, lai pēdas vienmēr būtu tīras un sausas un lai tajās nebūtu spiediena punktu. Tomēr pati pēdu kopšana būtu jāveic tikai medicīnas speciālistiem, jo nelielas kļūdas vai traumas diabēta slimniekiem var radīt nopietnas sekas. Ja pamanāt jebkādas izmaiņas savās pēdās, lūdzu, informējiet par to tuviniekus vai aprūpes dienestus.
Svarīgas robežas aprūpētājiem
Aprūpētāji veic vērtīgu darbu, taču ir svarīgi skaidri apzināties savus pienākumus. Aprūpētājiem nevajadzētu veikt medicīniskus uzdevumus, piemēram, mērīt glikozes līmeni asinīs vai injicēt insulīnu - par to ir atbildīgs aprūpes personāls vai pats diabēta slimnieks. Ja jūs palīdzat lietot medikamentus, tas aprobežojas ar atgādinājumu personai, lai tā tos lieto īstajā laikā; medikamentu ievadīšana arī ir medicīnisks uzdevums.
Ja pamanāt simptomus, kas liecina par cukura līmeņa asinīs problēmām, piemēram, trīci, nogurumu vai reiboni, varat ieteikt attiecīgajai personai atpūsties vai paēst. Ja simptomi ir nopietni, informējiet aprūpētāju vai ārstu.
Pasaules diabēta diena atgādina mums, cik svarīgi ir sniegt labu atbalstu cilvēkiem ar diabētu. Kā aprūpētājs jūs palīdzat viņiem justies droši un ērti ikdienā. Jūsu atbalsts, sapratne un pacietība būtiski ietekmē šo cilvēku dzīvi un palīdz viņiem dzīvot veselīgu, stabilu ikdienas dzīvi.